Kategori: Hemoroid Hakkında
Basur çeşitleri ve dereceleri

Basur, hakkında çok fazla bilgi sahibi olunan bir konu değil. Bunda elbette hastalığın mahremiyet sınırlarını aşmasının büyük bir etkisi var. Ancak konu hakkında bilgi sahibi olmamak ve muayeneden çekinmek, oldukça kolay bir şekilde atlatılabilecek olan bu problemin, cerrahi müdahale gerektirebilecek ölçüde büyümesine neden olabilir. Bu yüzden biz de yazımızda basur/hemoroid çeşitleri ve dereceleri hakkında kısa bilgiler verelim istedik.

Dış Basur
Mercimek büyüklüğünden, yumurta büyüklüğüne kadar farklı boylardaki et beni şeklindeki yaprakçıklar, makattan taşar ve elle temas mümkün hale gelir. Görsel olarak rahatsızlık vermesinin dışında ağrı ve sızı yok denecek kadar azdır.

İç Basur
Hemoroid yaprakçıklarının anüs kanalında sarkma ve şişme yapmasıdır. Ağrı, kaşıntı ve sızı gibi birçok farklı etkiye neden olabilir. Hastalık 4 farklı evrede ele alınır ve son evrelerde artık dış kısma da taşma yaşanabilir.

1. Derece İç Basur
Gözle görmek ve elle hissetmek mümkün değildir. Kaşıntı ve ağrı yapabildiği gibi nadiren de olsa tuvalet temizliği sonunda çok hafif kanamalar görülebilmektedir.

2. Derece İç Basur
Kanama harici ciddi bir probleme neden olmaz. Ancak bu evrede kanama dışkı ile beraber ya da az da olsa fışkırma şeklinde de olabilir. Ayrıca normalde içeride kalan yastıkçıklar dışkılama ve ıkınma ile dışarıya çıkabilmektedir. Yastıkçıkların geri içeriye girmesi içinse sadece doğrulmak ve ayağa kalkmak yeterlidir.

3. Derece İç Basur
2. evreden farklı olarak dışarı taşan yastıkçıkların elle müdahale olmadan içeri girmeme ihtimali vardır. Ayrıca makat bölgesinde sürekli kaşıntı, ağrı, ıslaklık ve dolgunluk hissedilebilmektedir.

4. Derece İç Basur
Artık hastalık büyük bir dış basur haline gelmiştir ve elle müdahale ile bile yastıkçıkları içeriye sokmak mümkün olmayabilir. Ayrıca yaşanan ağrılar ve oturma problemleri gibi nedenlerle günlük hayat neredeyse çekilmez bir hal alır.