Kategori: Hemoroid Hakkında
Basur hastaları için zararlı yiyecekler nelerdir?

Basur, yani hemoroid çok fazla dillendirilmese de aslında toplumun hemen hemen %50’sini içine alan bir grubunda ortaya çıkma ihtimali olan bir hastalık. Bu kadar sık karşılaşılabilen bir hastalık olmasına rağmen çok fazla dillendirilmemesinin en büyük nedeni ise elbette hastaların mahremiyetlerini göz önünde bulundurması. Ancak bunun bir diğer sebebi de henüz başlangıç aşamasında iken erken teşhis konulan basurun, yani hemoroidin iyi bir beslenme düzeni ile yenilebiliyor oluşu. Yani birçok kişi bu problemle kısa süreliğine de olsa karşılaşmış ve geride bırakmış olabiliyor.

Basur hastalarının kabızlığı önlemek adına bol lifli gıdalar tüketmesi gerektiği ve bolca su içmesi gerektiği biliniyor. Pekibasur olanlar ne yememeli?

Kabızlığın basuru tetikleyen en önemli nedenlerden birisi olduğu malum. Bu yüzden beslenme düzeninde kabızlığa yol açabilecek her şeyden kaçınılmalı. Kola, kahve, çok fazla çay tüketmek ve protein ağırlıklı beslenip yeşillik tüketmemek basuru çok daha kötü bir hale getirebilir.

  • Lif oranı düşük kalitesiz tahıllar asla tercih edilmemelidir. Beyaz ekmek ve beyaz undan yapılan hemen her şeyi bu sınıfa dahil etmek mümkündür.
  •  Alkol ve sigara kesinlikle tüketilmemelidir. Çünkü bunlar damarlarda tıkanıklığa ve kan akışının yavaşlamasına neden olacaktır. Basurun nedeninin toplardamarlardaki kan akışının yavaşlaması olduğu düşünülünce ne denli zararlı olabileceği hakkında fikir sahibi olunabilir.
  • Sucuk, salam, cips, abur cubur, şeker şurubu bulunan ürünler, kısaca rafine olan birçok gıdadan uzak durmak gerekir. Damarlarda ekstra yağlanmaya neden olabilecek her şey bu süreçte son derece zararlıdır.
  • Doymuş yağlar besinlerin bağırsaklarda sertleşmesine ve geçişinin daha zor olmasına neden olacağı için de son derece risklidir.
  •  Baharatlar direk olarak basuru tetiklemese de çok daha fazla acıya, kanamaya ve ağrıya neden olabilirler. Özellikle acı biber ve türevleri kanamayı ani şekilde artırabilir.
  •  Tuz kullanımı da hemoroidin sevmedikleri arasında liste başı sayılabilir. Fazla tuz tüketimi kandaki basıncı, yani tansiyonu artırıp kanın damarlara daha çok baskı yapmasına neden olabilir. Bu da basurun daha çok tetiklenmesine neden olacaktır.
  • Tüm listeye bakılacak olursa aslında sonuç, sağlıklı ve daha doğal beslenmeye çıkıyor. Ancak maalesef bir hemoroid hastası için bu bir zorunluluk halini almış oluyor. İster basur, isterse de herhangi başka bir hastalığın pençesine düşmemek adına henüz sağlıklı iken beslenmemize lütfen dikkat edelim.