Kategori: Hemoroid Hakkında
Basur muayenesi nasıl olur?

Hemoroid belirtileri olan kaşınma ve hafif ağrı gibi ilk evrede gözlemlenebilecek etkileri bir kenara bırakın, kanama ve anüsten dışarıya hafif doku taşmalarında dahi doktora başvurmaktan ve muayene olmaktan çekinen binlerce hasta var. Ancak belli bir aşamadan sonra bu durumu geriye çevirmek alınacak basit önlemlerle mümkün olamıyor ve sonunda cerrahi müdahaleye dahi ihtiyaç duyulabiliyor. Birçok kişi için bu durum bir tabu haline gelmiş olsa da, hastalık ilerlediği takdirde bunun mislini yaşamak ve üzerine bir de ameliyat olmak bile gerekebilir. Bu yüzden hemoroid için erken teşhis oldukça önemli ve bunun için de muayene şart.

Basur/Hemoroid Muayenesi Nasıl Yapılır? Muayene Öncesi Hazırlık Gerekir mi?
Muayeneye gidecek olan hasta, muayene öncesi tuvalet ihtiyacını giderirse muayene esnasında kendini çok daha rahat hissedecektir. Ayrıca anüs bölgesinde gözle ve elle muayene yapılabileceği için temizlik şartlarını da yerine getiriyor olmak, hem hastanın daha rahat davranması, hem de muayene eden hekimin rahatsız olmaması adına oldukça önemlidir.

Basur muayenesiiçin öncelikle uzman hekim, şikayeti olan kişiye soracağı sorularla bir ön bilgi sahibi olacaktır. Eğer gerek görürse de elle ve gözle muayeneye geçilecektir.

Basurun teşhisi için varsa taşan hemoroid yastıkçıklarının gözle görülmesi gerekebilir. Bunun için hasta dizlerinin üzerinde öne doğru eğilerek, dirsek ve alnını yere değdirerek diz-dirsek pozisyonu alır. Bu esnada anüs çevresinin net görülebilmesi adına, anüs çevresindeki deri de el yardımı ile genişletilebilmektedir. Dış hemoroidin teşhisi için bu muayene yeterli olabilmektedir.

Gözle yapılan muayenede teşhis konulamadıysa ve iç basurdan endişe ediliyorsa, ilk olarak parmakla rektal-tuşe denilen basit bir kontrol yapılması gerekebilir. Oldukça rahatsız edici gibi görünse de işlem esnasında parmak uçlarına ve anüs girişine kayganlaştırıcı sürüleceği ve oldukça kısa süreceği için hastayı çok fazla yormayacaktır. Bu kontrol sırasında hasta ne kadar rahat davranır ve kaslarını sıkmazsa, muayene o kadar daha çabuk bitecektir.

Gözle ve elle yapılan muayene yeterli görülmediği takdirde ise anoskopi, rektosigmoidoskopi ya da kolonoskopi ile kalın bağırsakların içerisinde kadar hortum denilen cihazla kontrol yapmak gerekebilir.