Kategori: Hemoroid Hakkında
Gebelikte Hemoroid (Basur)

Hemoroid, yani halk dilinde bilinen adları ile basur ya da mayasıl, aslında bir tür varis hastalığı. Anüs ve kalınbağırsağın son kısmındaki toplardamarlarda kan akışının iyice yavaşlaması ile şişmesi ve genişlemesi ile birlikte ortaya çıkar ve aynı zamanda bu bölgedeki bağ dokuların da zayıflamasına neden olarak şişme ve sarkmalara neden olur.

Beslenme alışkanlıkları, yaş faktörü, gün içinde çok fazla oturmak, aşırı kilo gibi birçok farklı nedene bağlı olarak gelişen bu rahatsızlığın nedenlerinden bir tanesi de gebeliktir.

Gebeliğin özellikle 28. Haftasından itibaren ortaya çıkma ihtimali artan bu problemin ortaya çıkmasında, yaşanan kilo artışı ve gebelik boyunca değişen beslenme alışkanlıklarını saymak mümkündür. Ancak asıl neden, hamilelik süresince artan kan hacmi ile özellikle vücudun alt kısmında toplardamarlardaki iç basıncın artmasıdır. Ayrıca büyüyen uterusun (rahim) da ana toplardamara baskı yapması ile bu basınç daha da artar ve bacaklarda görülebilecek varis ile birlikte hemoroidi tetikleyebilir.

Gebelikte Basur Nasıl Geçer?
Gebelikte basurun tedavisi,
ilaçla ya da cerrahi müdahale sayesinde hemoroidlerin çıkarılması ile yapılabilir. Erken teşhis sayesinde ise sadece günlük hayatta ve beslenme düzeninde değişiklikler yapmak bile yeterli olabilecektir. Bunlara ilaveten son yıllardaki en önemli teknolojik gelişmelerden birisi olan galvanizasyon yöntemi ile hemoroid tedavisi de uygun hastalarda güvenle uygulanabilir. Uygulanacak tedavi yönteminin seçilmesi, hastalığın ne kadar ilerlediği, ne tür bir hemoroid olduğu ve hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilir. Ancak bu konuda yapılması gereken ilk şey, bu riskin farkında olarak günlük yaşantıya ve beslenme düzenine dikkat edip, hiçbir şekilde hemoroide yakalanmamak olacaktır.

Gebelikte Hemoroid/Basur Olmamak için Neler Yapılmalı?
* Kabızlık, hemoroidin en temel sebepleri arasında gösterilebilir. Gebelik döneminde de kabızlığa yakalanma ihtimali normale göre çok daha fazla olacağı için anne adaylarının ilk dikkat etmesi gereken şey; kısa süreli bile olsa kesinlikle kabızlığa yakalanmamak olmalıdır. Bunun için gün içerisinde bol su içmek, beslenme düzeninde lifli gıdalara fazlaca yer vermek, acıdan uzak durmak, bol yeşillik tüketmek, işlenmiş/rafine ürünlerden uzak durmak ve gerekirse de doktor onayı ile ilaç kullanmak oldukça önemlidir.

* Hemorid tedavisinde alınabilecek önlemlerden birisi de kegel egzersizleridir. Bu egzersiz için kişi bir parmağını vajina içine yerleştirerek, kasları ile parmağı sıkmaya çalışır. Bu egzersizi günde 70-80 kez yapmak bu bölgede kan akışını hızlandıracağı için hemoroid riskini azaltacaktır.

* Basur başlangıcı varsa eczanelerde satılan oturma banyoları da hastalığın ilerlemesinin önüne geçebilecek ve tedavi sürecini kolaylaştırabilecektir.

* Eğer basur başlangıcı varsa yapılacak ilk şey bir doktora danışmak olmalıdır. Dışkılama sonrasında hemoroid memeleri az da olsa dışarı çıkabiliyorsa, kayganlaştırıldıktan sonra geri itilmeleri de oldukça önemlidir.