Çok fazla dillendirilmeyen hastalıklardan birisi olduğu için hemoroid, yani basur birçok kişiye göre bir tabu niteliğinde. Ancak yapılan araştırmalara göre 25 yaşını aşmış bireylerin günümüz alışkanlıkları ve beslenme tarzları ile bu hastalığa yakalanma ihtimalleri %50. Yani aslında birçok kişi kısa süreliğine bu durumdan muzdarip olsa da farkında olmadan henüz ilk evrelerde hastalık kendiliğinden iyileşme gösteriyor.

Erken teşhis ve düzenli bir beslenme programı ile basurun önüne geçmek mümkün. Ancak bunun için de öncelikle kişinin ortaya çıkan belirtileri gözlemleyebilmesi ve vakit geçmeden bir uzman hekime danışması çok ama çok önemli.

Yaygın Görülen Hemoroid/Basur Belirtileri

Rahatsızlık
Dışkılamadan hemen sonra tekrar dışkılama isteğinin meydana gelmesi, şişen damarların anal kanallara baskı yapması olabilir. Hemoroidin ilk evrelerinde teşhis için oldukça önemli bir detaydır.

Kaşıntı
Teşhisi genellikle zor yapılan iç basurun en önemli belirtilerinden birisidir. Anüs içerisinde şişen damarlardan mukus benzeri bir sıvı sızarak, anüs ağzındaki deride kaşıntıya neden olabilmektedir.

Kanama
Şişen damarların baskıya daha fazla dayanamaması ile ortaya çıkabilir. Özellikle iç basur belirtileri arasında kişiye teşhis için yardımcı olabilecek en önemli ayrıntılardan birisidir. Hastalığın ilk evrelerinde sadece tuvalet kağıdında görülebilen ufak bir kanama, ilerleyen dönemlerde iç çamaşırında ya da dışkının üzerinde dahi görülebilir.

Ağrı
Ağrı, genellikle kaşıntı, rahatsızlık ve ufak kanamaların ardından gelen bir işarettir ancak bu durum elbette kişiden kişiye de farklılık gösterebilmektedir. Anüs etrafındaki kaslara temas edebilecek kadar şişen damarlara, kaslar tarafından basınç uygulanması ile ağrı yaşanabilmektedir.

Acı
Dışkılama esnasında damarlara olan baskı daha da artacağı için, hafif de olsa bir acı hissetmek mümkün olabilmektedir. Bu acı kronik hale gelmeye başlamışsa diğer belirtileri gözlemlemek ve uzman hekime başvurmakta yarar vardır.

Sarkma – Şişkinlik
Anüsten dışarı çıkmış ufak bir çıkıntı ya da anüste hissedilen ufak bir şişlik dahi hemoroid başlangıcı için ilk işaretler olabilir. Tuvalet sonrasında temizlik esnasında elle kontrolle hissedilebilen bu farklılık, düzenli bir hale gelmeye ve kalıcı olmaya başlamışsa doktora başvurmakta yarar vardır.