Kategori: Hemoroid Hakkında
Hemoroid tedavi yöntemleri

Basit Önlemler
Beslenme düzenini değiştirmek, bol lifli gıdalar tüketmek, gün içerisinde çok daha fazla su içmek, basur için zararlı olabilecek besinlerden uzak durmak, hareket etmek, oturma banyosu kullanmak gibi basit yöntemlerle hastalığın henüz ilk safhalarında önlem alabilmek mümkündür.

Krem ve İlaç Tedavisi

Hemoroid ilaçları ve hemoroid kremleri de henüz hastalığın başı sayılabilecek evrelerde doktor onayı ile verilebilir. Beslenme düzenine ve günlük hayatta alınacak bazı önlemlere ek olarak kullanıldığında olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

Boğma Tedavisi
Şişme yapan hemoroid damarı vakumlanır ve aynı saçın topuz yapılıp bağlanması gibi uç kısmına elastik bir madde ile boğum atılır. Uç kısım kan akışının olmaması nedeniyle bir süre sonra çürüyerek kendiliğinden düşer. Tedavi yöntemi çok fazla ağrılı olmasa da çürüyen kısmın düşmesi esnasında çok fazla kanama ortaya çıkabilir ve enfeksiyon kapma riski fazladır.

İğne Tedavisi (Skleroterapi)
İlk uygulanan tedavi yöntemlerinden birisidir ve uygulaması da son derece kolaydır. İlk evrelerdeki hemoroid hastaları için başvurulabilen yöntemde, makat kanalına kimyasal enjekte edilerek damarların sönümlenmesi sağlanır. Ancak tedavi sonrasında hastalığın yeniden nüksetme ihtimali oldukça fazla olduğu için çok fazla başvurulan yöntemlerden birisi değildir.

Açık Hemoroidektomi
Cerrahi bir yöntemdir. Hemoroid memesi çıkarıldıktan sonra bölgenin dikilmeden açık şekilde bırakılması nedeniyle bu adı almıştır. Başarı oranı çok yüksektir ancak iyileşme süreci 3-4 haftaya kadar uzayabilmektedir.

Kapalı Hemoroidektomi
Açık hemoroidektomiden farklı olarak hemoroid memesi çıkarılan bölge dikilerek kapatılır. İyileşme süreci 2 hafta kadardır ancak iyileşme sürecinde ağrı ve kanama ihtimali fazladır.

İnfraredKoagülasyon
Halk arasında bilinen adıyla lazerle tedavi. Kızılötesi ışın yardımı ile ısı etkisi sağlanarak damar yumağında kapanmanın sağlanarak tedavi uygulanabiliyor. Etkili ve basit bir yöntem olsa da genellikle ilk evre hemoroid hastaları için uygulanıyor.

BipolarKoagülasyon
Bu yöntemde hemoroid damarları bipolar elektrik akımı sayesinde yakılarak yok edilir. Uygulamanın dezavantajı, diğer tedavi yöntemlerine nazaran bir miktar pahalı olmasıdır.

Galvanizasyon Yöntemi
Son yılların oldukça rağbet gören tedavi yöntemlerinden birisidir. Bu yöntemde hemoroid yastıkçığına pozitif ya da negatif galvanik akım uygulanır. Bu düşük akım yastıkçık içerisinde hemoroidi tamamen yok edecek, ya da oldukça küçültebilecek bir kimyasal reaksiyonun başlamasına neden olur. Tedavi süresi çok kısadır ve günlük hayatı etkilemez. Bu yöntemin belki de tek noksan tarafı, nadiren de olsa bazı basur türleri için uygulanmıyor olmasıdır.